Back
Featured image of post Rosół

Rosół

Rosół. Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego. Każdy ma własny przepis na tę zupę. Sztuką jest jednak ugotowanie rosołu idealnego. Wraz z przepisem chciałabym wam przekazać kilka wskazówek, które być może większość z was już zna, a jeśli nie to zapraszam do lektury. Możecie też podzielić się swoimi doświadczeniami lub sposobami swoich babć w komentarzach:)

Składniki

Sposób przygotowania

  • Zaczynamy od umycia mięsa w zimnej wodzie i zalania go również zimną wodą. Jeżeli użyjemy ciepłej, pory mięsa się zamkną i nie odda nam tyle smaku ile powinno. Na tym etapie nie dodajemy jeszcze żadnych przypraw. Przykrywamy garnek pokrywką i na najwyższym ogniu doprowadzamy niemal do wrzenia. Zupa nie powinna się jednak gotować. Ważne aby jedynie lekko „pyrkała”. Dzięki temu powstanie piękny, przejrzysty rosół. Szum, który powstanie na zupie można zebrać aby zupa była bardziej klarowna. Nic złego nie stanie się jednak jeśli szum zostanie. W większości wygotuje się podczas gotowania.
  • Kiedy mięso będzie miękkie a najlepiej po około 3 godzinach dodajemy sól, ziele angielskie, liść laurowy i włoszczyznę. Gotujemy znów do czasu, aż warzywa lekko zmiękną.
  • Jeśli chcemy dodać do rosołu suszone zioła zróbmy to 10 minut przed końcem gotowania. Zieloną pietruszkę lub inne świeże zioła dodajemy przed samym podaniem. Rosół przed podaniem można przecedzić przez gęste sitko lub gazę.
Przepisy kulinarne