Back
Featured image of post Dżem czereśniowy z nektarynkami i amaretto

Dżem czereśniowy z nektarynkami i amaretto

Sezon na przetwory już się zaczął. Zapraszam więc na moje nowe odkrycie, czyli dżem czereśniowy. Jest naprawdę smaczny, więc warto. 

Składniki

Sposób przygotowania

  • Czereśnie wypestkować. Nektarynki obrać, pozbawić pestki i pokroić na kawałki zbliżone do wielkości czereśni.
  • Przygotować dwa duże garnki (ok. 6l) i podzielić jedne i drugie owoce po równo do każdego garnka. Wymieszać czereśnie z nektarynkami. Nastawić na średnią moc kuchenki i wlać z pół szklanki wody do każdego garnka, aby się od razu nie przypaliło. Gotować i mieszać co nieraz, aby się nie przypaliło.
  • Z czasem będzie wytwarzał się sok, który należy zlewać do innego naczynia. Można go później zagotować z cukrem, nalać do słoików i przechowywać na zimę (bez pasteryzowania).
  • Kiedy dżem się już rozgotuje do pożądanej konsystencji (wedle własnego uznania), należy doprawić go sokiem z cytryny, cukrem wanilinowym. Wsypać cukier żelujący i mieszając gotować jeszcze parę minut.
  • Na sam koniec należy dolać amaretto i już nakładać dżem do wyparzonych słoików. Jak zawsze trzeba uważać, aby gwint i zakrętka były suche i czyste, inaczej przetwory nam się zepsują. Kiedy już mamy gotowe słoiczki, nalewamy ciepłej wody na dno dużego garnka, wstawiamy ciepłe, zakręcone słoiki do wody i pasteryzujemy ok. 10 min od momentu zagotowania. Zakrętki powinny być wybrzuszone. Nie wolno wstawiać gorących słoików do zimnej wody, bo mogą popękać.
  • Po pasteryzowaniu słoiki są już gotowe i można zanieść je do spiżarni.
Ostatnia aktualizacja 2020-12-28 23:32 +0100
Przepisy kulinarne