Żelazo

| 2 komentarze

Share Button

zelazo

Dzisiejszy artykuł zainteresuje wszystkie kobietki. Zwłaszcza te w ciąży, anemiczki i przechodzące trudne dni ;)  

 Wiadomo, że krwi sprzyja żelazo. Przeciętne zapotrzebowanie to 10-20 mg dziennie. W niektórych momentach nawet 25 mg. W dzisiejszych czasach dość trudno odżywiać się idealnie, dlatego pozwoliłam sobie przygotować zestawienie produktów, które najlepiej przyczyniają się do zwiększenia poziomu żelaza. Zapomnijcie o szpinaku i burakach ;) Są lepsze źródła.

Nie mam zamiaru wszczynać wojny między mięsożercami i wegetarianami. Niewątpliwie czerwone mięso i podroby są bardzo wartościowym źródłem żelaza. Równie dobrze jednak możemy bazować na roślinach strączkowych uzupełniając dietę sokami, owocami i warzywami.

Mało kto wie jak wartościowa jest herbatka z pokrzywy. Co do poziomu zawartości żelaza, źródła podają rozstrzelone informacje 10 – 170 mg/100g, jednak na forach internetowych można znaleźć wiele pozytywnych relacji ze stosowania naparu. Tym bardziej, że napoje typu herbata, kawa w znacznym stopniu utrudniają wchłanianie żelaza. Pierwsze, od czego powinniśmy zacząć, to wyeliminować je z diety.

Żelazo najlepiej nam służy w towarzystwie witaminy C, E, B12, B6, również z kwasem foliowym, miedzią i cynkiem. A znajdziemy je w szpinaku, pietruszce, jajkach, papryce i pomidorach.

Warto do posiłków dodawać podprażone orzechy, pestki, przyprawy (kminek i kurkumę), podgryzać suszone owoce i zwiększyć ilość ziaren w swojej diecie. Kasz, grochu, soi. Nie tylko anemiczkom wyjdą na zdrowie.

Miłego dbania o siebie! :)

Opracowując tabelki wartości żelaza w mg/100g korzystałam z zastawienia na stronie

http://world-population.net/ a także wielu innych stron do porównania wyniku.

 

Kilka fotografii produktowych zostało zaczerpniętych z następujących stron:

targroch.pl

zdrowy-olej.pl

sojasun.com

millesapori.pl

foodservice.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

2 komentarzy

  1. Bardzo fajny pomysł z chęcią zerkną i wypróbuję!

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone znakiem *