Rosół

| Brak komentarzy

Share Button

rosół w wazie

Rosół. Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego. Każdy ma własny przepis na tę zupę. Sztuką jest jednak ugotowanie rosołu idealnego. Wraz z przepisem chciałabym wam przekazać kilka wskazówek, które być może większość z was już zna, a jeśli nie to zapraszam do lektury. Możecie też podzielić się swoimi doświadczeniami lub sposobami swoich babć w komentarzach:)

Ważnym etapem w przygotowaniu rosołu mięsno-warzywnego jest dobór mięsa. Najlepiej nadaje się mięso świeże, ponieważ mrożone może sprawić, że rosół będzie mętny.

Lekko przerośnięty tłuszczem szponder wołowy, mostek, łata, przednia goleń lub drób to najlepsza podstawa dla rosołu. Mięsa musi być dużo, aby wywar miał intensywny smak. Rosół przygotowany na kurczaku będzie delikatniejszy i mniej wyrazisty niż rosół wołowy.

Warzywa do rosołu to przede wszystkim: marchewka, por, seler, pietruszka, cebula i lubczyk. Warzywa kroimy w dość duże kawałki, tak aby łatwo można było je wyłowić. Cebulę opalamy nad płomieniem na brązowy kolor. Ma być lekko przypalona. Nada to rosołowi złocisty kolor. Tutaj też przyda się umiar, opalamy cebulę w kilku miejscach i nie palimy jej na węgiel.

Wzorowy rosół przygotowuje się według proporcji 0,5kg mięsa i 0,15kg warzyw na 1l wody.

Oczywiście kuchnia to nie apteka i marchewka w tę czy w tamtą nie robi znaczącej różnicy:) Ja rosół przygotowuję zwykle „na oko”.

Zioła, które dobrze komponują się z rosołem to poza oczywistymi liściem laurowym, pietruszką czy majerankiem także estragon, tymianek, cząber.

Zdecydujmy się jednak na jeden, dwa dominujące smaki, bo wg starej zasady co za dużo to nie zdrowo:)

Jeśli rosół wydaje nam się zbyt tłusty, to po wystudzeniu możemy zebrać zastygnięte oczka.

Bardzo ważnym elementem rosołu jest makaron. Najlepiej przygotować go samemu. Przepis znajdziecie na naszym blogu:)

Mięso z rosołu możemy wykorzystać do przygotowania pysznych krokietów wg przepisu Ani. Nic nie powinno się zmarnować.

Przy stworzeniu wpisu pomogła mi książka “Poradnik pani domu”

Rosół

Sposób przygotowania

Krok 1
Zaczynamy od umycia mięsa w zimnej wodzie i zalania go również zimną wodą. Jeżeli użyjemy ciepłej, pory mięsa się zamkną i nie odda nam tyle smaku ile powinno. Na tym etapie nie dodajemy jeszcze żadnych przypraw. Przykrywamy garnek pokrywką i na najwyższym ogniu doprowadzamy niemal do wrzenia. Zupa nie powinna się jednak gotować. Ważne aby jedynie lekko „pyrkała”. Dzięki temu powstanie piękny, przejrzysty rosół.

Szum, który powstanie na zupie można zebrać aby zupa była bardziej klarowna. Nic złego nie stanie się jednak jeśli szum zostanie. W większości wygotuje się podczas gotowania.
Krok 2
Kiedy mięso będzie miękkie a najlepiej po około 3 godzinach dodajemy sól, ziele angielskie, liść laurowy i włoszczyznę. Gotujemy znów do czasu, aż warzywa lekko zmiękną.
Krok 3
Jeśli chcemy dodać do rosołu suszone zioła zróbmy to 10 minut przed końcem gotowania. Zieloną pietruszkę lub inne świeże zioła dodajemy przed samym podaniem.

Rosół przed podaniem można przecedzić przez gęste sitko lub gazę.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone znakiem *