Masło i jego zamienniki

| Brak komentarzy

Share Button

masło

Kupujecie masło? Jesteście tego pewni? Zwróciliście kiedyś uwagę na napisy na opakowaniu? Prawdziwe masło ma ponad 82% tłuszczu mlecznego i nie zawiera tłuszczu roślinnego.

masło2

Producenci ciągle psują produkt do tego stopnia, że stojąc przy lodówce w sklepie naprawdę może 1 czy 2 produkty są prawdziwym masłem. Nie chcę tu robić niepotrzebnej reklamy i ich nie wymienię, ale uważam, że warto docenić te produkty, które jeszcze są naturalne, bo niedługo i ich może zabraknąć i zostanie nam już tylko ubijanie śmietany.

Zwracajcie uwagę na to, co jecie. Jeśli chcecie zachować zdrowie na długie lata, nie szprycujcie się smarowidłami o niewiadomym pochodzeniu. Tłuszcze roślinne będące zamiennikiem mlecznych nam nie służą.

Zrozumiałe jest, że prawdziwe masło jest droższe od smarowidła. Jeżeli już chcecie kupić produkt tańszy, niech będzie to masło śmietankowe, trochę gorszej jakości, o obniżonej zawartości tłuszczu mlecznego do 73%. I tak będzie to o niebo lepsze wyjście niż miksy roślinne.

Nie dajcie się zwieść produktom z napisem „dietetyczne”, czy o „obniżonej zawartości tłuszczu” (nawet do 60%). Producenci w ten sposób Was oszukują produktem o znacznie gorszej jakości i jeszcze próbują Wam wmówić, że to z korzyścią dla zdrowia. Nic bardziej mylnego!

Jak jeszcze rozpoznać prawdziwe masło? Jest twarde, kruszy się, ciężko się rozsmarowuje po wyjęciu z lodówki. I ładnie pachnie.

Jeśli macie możliwość kupna mleka czy śmietany od gospodarza, warto skorzystać i zrobić sobie zapas domowego masła. Od biedy można kupić gotową śmietanę. Ja jeszcze pamiętam, jak babcie czy mama zbierały śmietanę z mleka i ubijały ją w słoiku litrowym. Raz czy dwa sama to robiłam. Po parunastu minutach takiego trzęsienia słoikiem wychodziło pyszne masełko i serwatka, którą się zlewało. Można do tego celu użyć też miksera, wtedy będzie znacznie szybciej. Takie masło można sobie zamrozić w pudełeczkach i użyć, kiedy będzie potrzebne. A smak nieziemski. Takiego w sklepie nie znajdziecie.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone znakiem *