Wielkanocny zwierzyniec

| 1 Komentarz

Share Button

wielkanocny zwierzyniecTe wesołe zwierzątka przysłała do nas pani Iwona Drwal. W przygotowanie takich przysmaków na pewno chętnie włączą się dzieci :)

Wielkanocny Zwierzyniec

Sposób przygotowania

Krok 1
Jajka ugotuj na twardo.Ugotowane jaja przetnij na pół i delikatnie wyjmij żółtka. Zółtka wraz z tuńczykiem i filecikami anchois zblenduj dodając po łyżce oleju do konsystencji pasztetu.
Dopraw solą i pieprzem wedle uznania.
Krok 2
Z połówek białek stwórz wielkanocne zwierzątka:

Kurczaczek: połówkę białka wypełnij pastą aż do brzegów, z łyżki pasty uformuj w rękach kulkę,połóż ją na białko wypełnione pastą. Z ziarenek pieprzu stwórz oczy, z marchewki wytnij nosek.Drugą połówką białka przykryj głowę kurczaczka tworząc kapelusik.Z marchewki wytnij jeszcze łapki.Gotowe.
Krok 3
Zajączek: połówkę białka wypełnij pastą aż do brzegów, z łyżki pasty uformuj w rękach główkę zajączka,połóż ją na białko wypełnione pastą. Z ziarenek pieprzu stwórz oczy, z marchewki wytnij nosek, uszy i łapy, z łodyg pietruszki stwórz wąsy. Gotowe.
Krok 4
Możesz też stworzyć wielkanocne koszyczki: połówkę białka wypełnij pastą aż do brzegów; w cały brzeg powbijaj ozdobne liście pietruszki i napełnij jeszcze pastą. Gotowe.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (5 votes cast)
Wielkanocny zwierzyniec, 10.0 out of 10 based on 5 ratings

Jeden komentarz

  1. Haha! Niesamowite! Jak będę w tym roku zabierać się za faszerowane jajka to chyba zrobię to właśnie w ten sposób :D

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone znakiem *