Żurek- danie konkursowe

| Brak komentarzy

Share Button

żurek

Lekki i aromatyczny żurek w sam raz na wielkanocne śniadanie. Przepis wg Pani Alicji Żarowskiej-Mazur.

Żurek- danie konkursowe

Sposób przygotowania

Krok 1
Wlewam go garnka (taki standardowy rodzinny garnek 4 l) wodę (tak mniej więcej 3/4 garnka), kroję ziemniaka na kostkę, a marchew, pietruszkę i niewielki seler ścieram na grubych oczkach tarki. Kiełbasę i boczek kroję na kostkę i razem z warzywami wrzucam do garnka. Gotuję na średnim ogniu około 20 minut.
Krok 2
W międzyczasie gotuję odpowiednią ilość jaj na twardo. Nie za długo (8-10) minut i zaraz po ugotowaniu daję je pod zimną wodę. Jeśli będą leżały za długo w ciepłej wodzie, żółtka zzielenieją i nie będą wyglądały apetycznie. Ale to oczywista oczywistość ;)
Krok 3
W międzyczasie jarzyny i wędliny się już ugotowały, więc wlewam do garnka żurek, dodaję sól, pieprz i majeranek do smaku. W mojej rodzinie majeranek nie znajduje wielu fanów, dlatego czasami zastępujemy go suszoną pietruszką. Ale to już jak kto lubi. Wszystko gotuję jeszcze maksymalnie 20 minut.

Moja wersja żurku nie przewiduje podsmażania wędlin, ani zagęszczania. Ponadto jeżeli macie dobry zakwas, a warzywa będą starte na tarce, zupa będzie na tyle gęsta, że nie trzeba będzie jej ulepszać :) Pozostaje wlać odpowiednią ilość, do tego jajko i można się zajadać. Smacznego!
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone znakiem *